Featured

2019 Yeni Besteler FUZULİ SU KASİDESİ Tasavvuf Sufi Müzik İlahi, Son Bestesi, Beste; Güneş Yakartepe

271 İzlenme
Published

“ULUSLARARASI TARİHİ SU YOLU ŞEHİRLERİ BULUŞMASI AÇILIŞI” için Bestelediğim Tasavvufi Beste. Segah FUZULİ Su kasidesi – Segah Gazel de İçeren Bestemi İcra ettim...
Konser Sonrası Yakın İlgi ve Jestleri İçin Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Belediye Başkanı, Mehmet Tevfik Göksu’ya Çok Teşekkür Ederim.
En Çok Alkışı Bestem Aldı. Protokol İçin Tekrar İcra ettim. Herkesten Allah Razı olsun. Sonra Piyano Su Resitali “Water Music” Handel Çaldım.
Dünya Su Günü Muhteşem Kutlandı.
Şiir: FUZULİ Su Kasidesi (Peygamberimize Naat)
Türkçe Güfteye Uyarlama ve Beste: Güneş Yakartepe
Düzenleyen: Esenler Belediyesi ve Su Enstitüsü.
SU KASİDESİ - (Hazreti Peygamberimize Naat) Eseri Özellikleri, Sözleri, Şiir-Beste Bilgileri
Bestesi Şiir: FUZULİ
Güncel Türkçe Güfteye Uyarlama ve Beste: Genç Piyanist Besteci;Güneş Yakartepe

Saçma ey göz gözyaşımdan gönlümdeki ateşlere su
Çünkü olmaz çare bu denli tutuşan ateşlere su
Dönen gök kubbenin rengi su rengi midir bilemem
Yoksa gök kubbeyi mi kaplamış gözümdeki su

Cennetin bağlarına her daim durmadan akar su
Aşık olmuş hoş endamlı servi boylu güzel yâre su
Yârin elini öpemeden, eğer ölürsem dostlar
Yapın toprağımdan bir testi, sunun yâre su

Paklığını beyan kılmış ehli aleme
Tabi olmuş Ahmedi Muhtarın (s.a.v) yoluna su
Mucizesi bir sonsuz denizdir ki alemde
Yetmiş ondan binlerce kafirin ateş hanesine su
Ya Habib Allah Susuzluktan yanan dudakların
Su dilenmesi gibi Seni dilenirim
Cehennem korkusu gam ateşi salmış gönlüme
Var Ümidim ihsan bulutun serper o ateşe su

Mahşer günü gaflet uykusundan uyanınca aşık
Vuslat çeşmesi güzel yüzüne susayana su
Mahrum etme gül yüzüne hasrete ver su
BİR SU KASİDESİ HİKAYESİ
Genç Piyanist Besteci Güneş Yakartepe’den Fuzuli’nin Su Kasidesi Hikayesi
İstanbul Teknik Üniversitesi Kompozisyon Bölümü Lisans öğrencisi Güneş Yakartepe, efsane şair Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni besteledi.
Esenler Belediyesi’nin düzenlediği dokuz Balkan ülkesinden dokuz şehrin bir araya getiren “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” etkinliği kapsamında birçok bilim, kültür ve sanat etkinliği yer almakta.
Bunlardan bir tanesi genç besteci piyanist Güneş Yakartepe’nin açılışta icra edeceği “Su Resitali”.
Genç sanatçı; F.Handel’in “Water Music” eserinden piyano partisyonları ve piyano – çello oda müziği icrasının yanında, bu organizasyon vesilesiyle bestelediği “Su Kasidesi” ni seslendirecek.
Genç Besteci “Su Kasidesi” ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi.
“Altı ay önce Esenler Belediyesi Başkan yardımcısı Dr. Hasan Başçı ile görüşme fırsatı buldum. Esenler, benim 15 yaşında 5000 Kişiyecanlı ilk konserimi verdiğim yer.
Bu proje için de, Başkanım bana” Handel’in Water Music’ini icra eder misin?” dedi. Tabii ki dedim. Esenler Belediyesi dergisinde Fuzuli “Su Kasidesi”Şiirini gördüm. Etkinlik için bunu beste yapmamın çok anlamlı olacağını düşündüm.
Önce yazıldığı orijinal dilden besteledim. Bu kolay oldu. Ancak şan icrasında ve bugünün insanları açısından eserin derin anlamını ifade edemeyecektim. Kalıplara uygun bir sıradan beste işi olacaktı. Özünü yansıtamayacaktım. Ben bugünün gençliğinin anlayacağı, hakikaten bu eseri okuyup anlama merakının uyanacağı yolu seçtim.
Bunun için özümsedim eseri ve tasavvufa en uygun beste olarak gördüğüm, Tasavuufta yaygın, hakikaten ruhu esir alan ve akşam ezanının makamı segahı seçtim.
Söz ve Notalarını kontrol etmek için , İTÜ Kompozisyon Bölüm başkanı Hocam makamsal uygunluğu çok beğendi.
Redifi'nden dolayı “Su Kasidesi” bu eser, ama aslında bir naat. Fuzuli bu naatinde Hz. Muhammed’e (s.a.v.) duyduğu derin sevgi, yakarışı derinden etkiliyor insanı. Bunun yanında ilk kısımlarında, hasret, aşk ve ızdırap temaları var.
2019 Yeni Besteler FUZULİ SU KASİDESİ Tasavvuf Sufi Müzik İlahi Son Bestesi, Beste Güneş Yakartepe Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması Açılışı Besteleri Segah Fuzuli Kasidesi Esenler Belediyesi Gazel İcra Konser Yakın İlgi Jest İçin Başbakan Yardımcısı Belediye Başkanı Çok Teşekkür Protokol Piyano Resitali Water Music Çal Çalmak Çal Çaldı Dünya Günü Muhteşem Şiir Kaside Şarkı Türkü Peygamber Naat Türkçe Güfte Uyarlama Yeni Enstitüsü Görevi Kültür Müdürü Proje Koordinatör Sanat Merkezi Genç Bestekar Piyanist 2020

Kategori
Genç Piyanist Konseri, Piyano Şarkıları Yeni Türk Besteci Güneş Yakartepe Yeni Türk Müziği Şarkı Eserleri
Etiketler
Piyano, Nota, Düzenleme, GÜNEŞ YAKARTEPE, Damar, Nostaljik, En Güzel, Şarkılar, Konseri, Konser, Halk, Ücretsiz, Sahne, Sarayı, Tenör, Şarkıcı, Solisti, Kalite, Güzel, Konserleri, Free, genç besteci, yeni beste, tasavvıf, kaside, fuzuli, 2019, 2020, Yeni, Besteler, Tasavvufi, Sufi Müzik, İlahisi, Son, Bestesi, Beste, Güneş, Yakartepe
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.