Featured

KALİNKA-Rus Ezgisi ve SARI ZEYBEK-Türk Halk Müziği Ezgisi, Sentez Düzenlemesi, Piyano-Flüt Düeti

344 İzlenme
Published
Dünya Halk Ezgilerini Piyano ve Flüt ile Hiç Dinlediniz Mi?
Genç Besteci Güneş Yakartepe, KALİNKA ve SARI ZEYBEK " Eserlerini Sentez-Kaynak Yaparak Piyano ve Flüt Düzenlemelerini Yaptı.
Konserde, Bu Eseri Piyano Flüt Düeti ile Birlikte İcra Ettiler.
Konserde Klasik Batı Müziğinden Popüler Popüler Müziğe Kadar, Klasik Türk Musikisi, Osmanlı Musikisi, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Yeşilçam Film ve Yabancı Sinema Müzikleri, Dizi Jenerik Müzikleri Olmak Üzere Çok Geniş Bir Yelpazede Yaklaşık 1,5 Saatlik Bir Performans Hedeflenmiştir.
Güneş Yakartepe; Türk Sanat, Halk ve Klasik Müziği Eserlerini Piyano ile Çalma Fikri Nasıl Doğdu.
Mimar Sinan Devlet Konservatuvarında, Klasik Batı Müziği Piyano Eğitimi Alan Güneş Yakartepe, Türk Müziği Şarkı ve Türkülerimize İlgisi Nedeniyle, 15 Yaşında İken Türkiye'mizin Güzel Şarkı ve Türkülerimizi Piyanoya Uyarlama Hedef Seçmiştir. Türkü ve Şarkılarımızın Piyano Düzenlemelerini Yaparak Notalarını Yazmaya Başlamıştır.
Bu İlginç Program, Türkiye’de İlk Defa Bu Konserde Denenmiş Olup Seyirciden Çok Olumlu Tepkiler Almıştır.
Bu Sayede Konser Her Yaştan, Her Yöreden, Her Karekterden İzleyiciyi Kucaklamak Fırsatı Doğmuştur. Böylece Repartuar Salonun Tümüne Hitap Etme Şansı Yakalamıştır.
Akustik Piyano Her Telden Eserler Türküler ve Şarkılar Konseri
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, 19 Yaş Konserleri
Her Telden Karışık Piyano Solo Konseri
Piyano: Güneş Yakartepe (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Piyano Bölümü)
Eleştiri ve Güzel Yorumlarınızı Bekliyorum. Sevgi ve Saygılarımla…
KALİNKA-Rus Ezgisi -Rusya Halk Müziği Ezgisi BİLGİLERİ
Kalinka (Rusça: Калинка) En Bilinen Rus Şarkılarından Biridir. Genellikle Halk Şarkısı Olarak Bilinir, Ama Şarkı Sözlerinin İvan Petroviç Lariоnоv Tarafından 1860'larda Yazıldığı ve Saratov'ta Bir Tiyatral Eğlence Sırasında Çalındığına Dair İddialar Da Söz Konusudur. Bu İddiaya Göre İlk Defa Bu Sırada İcra Edilmiş ve Bestecinin De Fazla Tanınmamasıyla Şarkının Geri Kalan Öyküsü Tarihe Karışmıştır.
Şarkı Hızlı Tempoyla İlerleyip Yavaşlar, Sanılanın Aksine Kalinka Bir Kadın İsmi Değil Bir Ağaçtır (Gilaburu). Aynı Zamanda Da "Uğurböceği" Demektir. Şarkı Birçok Rus Tanımı ve Kelimesi İçerdiğinden Şiirsel Olarak Bütünüyle Çevrilmesi Güçtür.
SARI ZEYBEK-Türk Halk Müziği YÖRESİ, BİLGİLERİ
Ege Yöresinde Yaşamış, Egelilerin Çok Sevdikleri Sarı Zeybek Lakaplı Bir Efe İçin Yakılan Bir Türküdür. Ancak Ege'de, Zeybek Kültürüne Olan İlgisi ve Zeybek Oyunlarına Olan Düşkünlüğü; Yiğitliği, Mertliği Cesareti ve Sarışın Olması Nedeniyle, Mustafa Kemal ATATÜRK'e De Sarı Zeybek Adı Verilmiştir.
Zeybek Nedir?
Ege Bölgesinde Bilhassa Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, İzmir Yörelerinde Köy ve Çiliklerde Yaşıyan Türklere Verilmiş Bir İsimdir. Din ve Karakter Yönünden Tipik Anadolu Köylüsünü Temsil Ederler.
Kendilerine Has Giyimleri Vardır. Bu Giyimde Hakim Renkler Açık ve Koyu Mavi, Siyah, Sarı ve Kırmızıdır. Atılganlıkları, Cesaretleri, Haksızlığa Karşı Düşmanlıkları ile Tanınırlar. Başkanlarına Efe Denir. Yardımcıları Da Kızan Diye Anılır. Osmanlı Devrinde Savaşlara Hafif Süvari Olarak Katılmış ve Çok Yararlı Olmuşlardır. Kelimenin Nereden Geldiği İse Kesin Olarak Bilinmemektedir.
Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Zamanlarında Şöhretlerine Zarar Getirecek Davranışlarda Bulunmuşlar, Eşkiyalık Yaparak İç Güvenliği Bozmuşlar, Kurtuluş Savaşı’nda İse Büyük Yararlıklar Göstermişler, Cumhuriyet’ten Sonra Da Kendi Kendilerini Tasfiye Etmişlerdir. Anadolu Halk Oyunlarının En Güzel Örneklerinden Biri de, Zeybek Oyunlarıdır.
Din, Karakter, Örf ve Adetlere Bağlılık Yönünden Tamamen Türk Köylüsünün Aslıdırlar. Mert ve Cesur, Mazlumun Dostu Kimselerdir. Bunlar Tek Tek Olduğu Gibi Gruplar Halinde De Yaşarlar. Aralarından Her Hususta Liderlik Yapabilecek Olanı Başkan Seçerler. Buna Efe Denir. Efenin Yanında Çalışanlara Da Kızan Denir. Kızanlar Efeye İtaat ve Bağlılıkta Çok Samimi Olup, Aksi Harekette Bulunanların O Toplulukta Bulunamayacağı Anlayışındadırlar. Ordu, Orkestra, KALİNKA, Ezgi, Halk, Efe, Rusça, Yöresi, Eserini, Resitali, Atatürk, Düzenlemesi, Oyunu, Melodisel, Sound, Oda, ZEYBEK, Nota, SARI, Flüt, Oyun, Düeti, Düzenleme, Piyano, Konservatuvar, Video, Ezgisi, Birlikte, Mustafa, Demek, Eserler, Solo, Sarı, Aranje, Sentez, Konseri, Kızıl, Ege, Melodi, Flute, Fon, Müzik, Slow, Oyunları, Bilgileri, Dans, Harman, Enstrümantal, Türk, Rusya, Güzel, Kültürü, Nedir, Kemal, Rus, Güneş, Karaoke, Yakartepe, Ne, Genç, Flütcü, Kalinka, En, Beste
Kategori
Genç Piyanist Konseri, Piyano Şarkıları Piyano Konser ve Müzik Etkinlikleri
Etiketler
Müziği, Dansı, Havası, Yan, Eseri, Kaynak, Besteci, Beste, Ordu, Orkestra, KALİNKA, Ezgi, Halk, Efe, Rusça, Yöresi, Piyano, Keman, Ney, Vokal, Solist
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.