Featured

MOZART SONAT Klasik Batı Müzikleri En Güzel Eserleri Konseri, Piyano Solo Resitalleri

311 İzlenme
Published
Wolfgang Amadeus Mozart; Sonat KV 310, Allegrove Klasik Dönem Eserini Genç Piyanist Güneş Yakartepe, Kuyruklu Beyaz Akustik Piyano ile Çaldı
Klasik Batı Müzikleri Konseri, Piyano Solo Resitali, En Güzel Enstrümantal Duygusal Fon Müzikler.
Bu Ayki Sunulacak Müzik Enstrümanı PİYANO İdi. Piyano’yu İnteraktif Olarak Tanımak ve Tanıtma Görevi Sürpriz Olarak Genç Bir Piyaniste Verildi.
Genç Piyaniste Bu Görev Verilmesi Kendisini Çok Onere Etti.
Piyanist Güneş Yakartepe, Etkinlikte Piyano tarihi ve Geçmişi Hakkında Teknik ve İlginç Bilgiler Verdi. Ayrıca Piyano Müzik Aleti, Piyano Çalınması ve Piyano Eserleri Hakkında Dinleyicilere Pratik Bilgiler Sundu.
Ayrıca Klasik’ten Pop’a Geniş Bir Yelpazede Hazırladığı Repertuvarla İzleyicilere Çok Renkli Bir Müzik Ziyafeti Sundu.
Sunum ve Piyano: Piyanist Güneş Yakartepe.
İstanbul Konser Etkinliği, Konser Ücretsizdir.
Konser Repertuvarı: Osmanlı ve Klasik Batı Müziği, Türk Sanat ve Halk Müziği, Film Müzikleri, Caz Müziği, Klasik Saz Eserleri, Yeni Besteler
SONAT NEDİR?, HAKKINDA BİLGİLER
Piyano sonatı yapısı, çok sesli müzik tarihinin Klasik döneminde en olgun haline kavuşmuştur. Çok sesli müzik tarihinin Klasik dönemine üç besteci damga vurmuştur. Bu besteciler Haydn, Mozart ve Beethoven’dir. Bu üç besteci, piyano sonatı yapısını müzik estetiği açısından en üst noktaya taşımıştır.
“Erken klasik dönemde sonat, üç bölümden oluşan bir çekirdek formdaydı. Haydn ve Mozart’a uzanan çizgide ‘klasik sonat’, dört bölümlü gelişkin formunu kazanmış ve bu yeni yapısıyla yaylılar dörtlüsünün (kuartetin), daha da önemlisi, senfoninin ‘temel biçim’i durumuna gelmiştir.
Piyano sonatı yapısı çok sesli müzik tarihinin Klasik döneminde en olgun haline kavuşmuştur. Çok sesli müzik tarihinin Klasik dönemine üç besteci damga vurmuştur. Bu besteciler Haydn, Mozart ve Beethoven’dir. Bu üç besteci, piyano sonatı yapısını müzik estetiği açısından en üst noktaya taşımıştır
WOLFGANG AMADEUS MOZART HAYATI VE KİMDİR
Mozart, müzik tarihinin dahi çocuğu olarak tanınır. Çağlar boyu üstünlüğü tartışılmamış eşsiz bir bestecidir. Yansıttığı dönemde, Wolfgang Amedeus Mozard kadar adından söz ettirmiş, üstüne pek çok yazı yazılmış, film ve tiyatro konusu haline dönüşmüş başka besteci daha yoktur.
Mozard, sanatında Aydınlanma'yı düşünsel ağırlığıyla temsil etmeye yönelmiş olmaktan çok, "Aydınlanma Felsefesinin " müzikteki yansımasını geliştirerek klasisizmi yükseltmiştir. Onun yapıtlarındaki kadar Aydınlık yazı az görülür. Bu yazı,"salt klasisizm"i temsil eder. Müzikte 'Klasik Dönemi' gerçek tanımıyla yansıtan, derin anlamıyla en fazla veren Mozart'tır.
Mozart, kısacık yaşamına sığdırdığı 600'den fazla yapıtla insanlığa kocaman bir hazine sunmuştur. Nüktesi, çocuksu coşkusu, yalınlığı, hemen dinleyiciyi kavrayıveren tılsımı tüm çocuksuluğunun ardındaki derin düşüncesi,onu nice besteciden ayrıcalıklı kılar. Mozart, insan doğasını acımasızca eleştiren bir ruhbilimci olarak nitelendirilmiştir. İnsanoğlunun kalbindeki sevgiyi en duyarlı biçimde işleyen, sonraki kuşaklara bir sevgi kozası bırakan bir bestecidir o. Hayatında birçok olumsuzluklarıda yaşamış olmasına rağmen bu yönünü hiçbir zaman müziğine yansıtmamıştır.
MOZART HAYATI, KİMDİR?
Mozart, Avusturya'nın Salzburg kentinde 27 Ocak 1756 tarihinde dünyaya gelmiştir. İnsanlık tarihinde ender görülen yeteneklerinden biridir. Mozart için "gerçek dehalar göklere uzanır, Mozart ise gökten inmiştir,"der. Bu söz Mozart'ın özel bir yetenekle ve güçle yeryüzüne geldiğini gösterir.
Babası Leopold Mozart döneminin değerli keman ve bestecilerindendir. Mozart'ın yetişmesinde ve özenle eğitilmesinde babasının payı büyüktür. Wolfgang Amedeus Mozart, gelmiş geçmiş en parlak harika çocuktur. Üç yaşında klavsen çalar. Henüz üç yaşındayken, ablası klavsen derslerine büyük ilgi gösterince, babası ona müzik dersleri vermeye başlamıştır. Dört yaşındayken klavsende üçlü aralıklarla beste denemeleri yaptığı söylenir. Babasından dersler alan Mozart, 15 ay gibi kısa bir sürede iyi bir klavsen çalgıcısı olmuştur. Beş yaşında ilk "menuet"ini besteler. Dokuz yaşında senfonilerin sahibidir. Ablası ile birlikte çeşitli yörelerde verdikleri konserler, herkesin büyük ilgisini çeker.
Leopold Mozart, çocuklarının müzik dehalarını sergilemek üzere Avrupa'nın çeşitli merkezlerine geziler düzenlemiştir. Gezilerin ilk durağı Münih ve Viyanadır. Sonra Fransa, İngiltere, Hollanda ve İtalya. Bütün bu merkezlerde Mozart değişik insanlar tanır, bestecilerle tanışır, o çevrenin müziğini dinler. Böylece ilerdeki uslubunu oluştururken bu ülkelerin stillerini biriktirip kendi süzgecinden geçirecektir.
Kategori
Piyano Konser ve Müzik Etkinlikleri Yeni Klasik Müzik Beste Eserleri
Etiketler
AÇ KAPIYI, GİR İÇERİ, Piyano, Nota, Düzenleme, GÜNEŞ YAKARTEPE, Damar, Nostaljik, En Güzel, Şarkılar, Konseri, Konser, Halk, Ücretsiz, Sahne, Sarayı, Alto, Tenör, Şarkıcı, Solisti, üper, Kalite, Güzel, Merhaba, Konserleri, Free
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.