Featured

Piyano Resitali CHOPİN VALSE Klasik Batı Müziği, En Güzel Enstrümantal Eserleri Konseri. Piano Sound

295 İzlenme
Published
CHOPİN VALSE Opus 64, Nr 1, Molto Vivace, Romantik Dönem Eserini Genç Piyanist Güneş Yakartepe, Güneş yakartepe Kuyruklu Beyaz Akustik Piyano ile Çaldı ,
Klasik Batı Müziği, En Güzel Fon Enstrümantal Eserleri Konseri.
Piyano Müzik Aleti, Çalınması ve Eserleri Hakkında Bilgiler Verdi.
Ayrıca Klasik’ten Pop’a Geniş Bir Yelpazede Hazırladığı Repertuvarla İzleyicilere Çok Renkli Bir Müzik Ziyafeti Sundu.
Piyano: Piyanist Güneş Yakartepe.
Bu Ayki Sunulacak Müzik Enstrümanı PİYANO İdi. Piyano’yu İnteraktif Olarak Tanımak ve Tanıtma Görevi Sürpriz Olarak Genç Bir Piyaniste Verildi.
Genç Piyaniste Bu Görev Verilmesi Kendisini Çok Onere Etti.
Konser Etkinliği, İstanbul. Konser Ücretsizdir.
Konser Repertuvarı: Osmanlı ve Klasik Batı Müziği, Türk Sanat ve Halk Müziği, Film Müzikleri, Caz Müziği, Klasik Saz Eserleri, Yeni Besteler
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, Etkinlikte Piyano tarihi ve Geçmişi Hakkında Teknik ve İlginç Bilgiler Verdi.
VALS NEDİR?
Vals, 3/4 zamanlı bir Avusturya dansıdır.[1] En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.
Çıkış kaynağı, 16. yy ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Valto” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo büyük ün kazanmıştır.
Vals 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde uygulanan dans sitili “Londler” adını alarak çok popüler olmuştur.
Vals kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle Viyana’da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur.
Günümüzde vals “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yer almaktadır.
Semai Usulü ve Vals Nedir?
Semai Usulü seyri sık sık Batı Müziğindeki Vals ritmiyle karıştırılsa da, darp güçlerinin farklılıkları nedeniyle seyri ve melodik ritmi Vals gibi değildir. Ancak geçtiğimiz yüzyılda bu usûl kullanılarak yapılan bestelerde daha çok Vals ritmi hissedilmektedir.
CHOPİN (WALTZ) VALS VE VALSLER HAKKINDA BİLGİLER
Polonyalı ve romantik bestelerin sahibi müzisyen Frederic Chopin’in Yetenekli elleri ve dehası sayesinde birçok beste yaptı. Bu bestelerin büyük çoğunluğu piyano içindir. Mazurkalar, valsler, nocturnelar, polonezler, etütler, impromptular, prelüdler, sonatlar…
Chopin Waltzes-Vals Bilgileri;
Chopin Vals (Waltzes), Chopin yirmiden fazla vals bestelemiş ancak bir müzik eleştirmenin görüşüne göre bu valsler dans etmek için değil, insanın ruhu için bestelenmiştir. Chopin’in valsleri ince işçilik, asalet, zerafet şaheserleridir.
Frédéric Chopin ‘in vals geleneksel 3/4 vals zaman orta boy yapışan parçalar fakat erken gelen derece farklı olan Viyana vals onlar dans için ancak konser performansı için tasarlanmamış içinde. Bazılarına ılımlı yetenekli piyanistler tarafından erişilebilir, ancak daha zor olanı ileri bir teknik gerektirir. Carl Maria von Weber 'in Dance Davet Chopin'in vals için erken modeldi.
Chopin, 1824 yılında on dört yaşındayken vals yazmaya başladı ve 1849 yılında ölüm yılına kadar devam etti.
Muhtemelen en ünlüsü, D-flat major'daki Minute Waltz ve 1847'deki C-sharp küçük vals , Chopin'in ölümünden önce yayınlanan son vals setinin ikisidir (Op. 64).
Background;
Chopin valsleri öğrencilerinin ilgisini çeken otuz altı kompozisyon var.
Chopin, hayatı boyunca sekiz vals yayınladı. Ölümünden sonraki on yılda, ölümden sonraki opus sayılarıyla birlikte beş kişi daha yayınlandı ve o zamandan beri de opus sayıları olmadan yedi kişi yayınlandı. Bunlardan ikisinin şüpheli olduğu kabul edilir. Bu, toplamı on sekiz kanonik vals getirir, ancak bunlar genellikle ilk on dörtten sonra numaralandırılmaz.
Onsekiz vals, başlıksız bir eseri içerir; Sostenuto tempo göstergesi ile 3/4 saat içindedir ve bir vals özelliklerinin bazılarına sahiptir, bu yüzden valslerle birlikte kataloglanır (ancak evrensel olarak). Ayrıca, bir Alman Havadaki Varyasyonlarının son değişimi, op. posta, bir vals şeklindedir.
Ayrıca, orada kalır:
• Özel ellerde mevcut valsler ve araştırmacılar için müsait değil.
• Valsler yok edildiğine inanıyordu.
• Valsler kaybolduğuna inanıyordu.
Kategori
GENÇ PİYANİST-BESTECİ GÜNEŞ YAKARTEPE Genç Piyanist Konseri, Piyano Şarkıları
Etiketler
Müziği, Dansı, Havası, Yan, Eseri, Kaynak, Besteci, Beste, Orkestra, Ezgi, Halk, Efe, Piyano, chopin
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.