Featured

Piyano Solo HİCAZ MANDIRA Oyun Havası Beste; Sultan Abdülaziz, Güzel Osmanlı Enstrümantal Besteleri

251 İzlenme
Published
Çok Seveceğiniz Efsane Bir Eser, Bestekâr: Sultan ABDÜLAZİZ, Composer; Sultan Abdulaziz Music Of Ottoman Empire
Abdülaziz Han, halkın çok sevdiği bir padişahtı. Pehlivanlık yönünün yanında alaturka ve klasik batı müziğine olan merakı bulunuyordu. Çok iyi derecede piyano, ney ve lavta çalabilen ince ruhlu, modern bir ruha sahipti. Tarihte ilk Avrupa ziyaretinde bulunan padişahtı ve gittiği her yerde saygın sanatçı kişiliğinde söz ettirirdi.
Hatta 1867 yılında, İngiltere ziyareti sırasında Kraliçe Victoria'nın talimatıyla, İtalyan besteci Luigi Arditi kendisine "Inno Turco" isminde bir Türk kasidesi hediye etmiştir.
Günümüze pek çok eseri gelen, Sultan Abdülaziz'in en bilinen bestelerinden biri de Hicaz Mandıra'dır. Bestenin bugün birçok değişik versiyonu icra edilmiştir.
Türk sinemasında çoğu filmde denk geldiğimiz, kulağımızın aşına olduğu güzel bir bestedir.
SULTAN ABDÜLAZİZ Hayatı Kimdir
Osmanlı padişahı, Sultan Abdülaziz 8 Kasım 1830 tarihinde Topkapı Sarayı’nda dünyaya geldi. Sultan II.Mahmud ile Pertev Niyal Valide Sultan’ın oğludur. Sultan Mecid’in 1861 yılında ölümü üzerine padişah oldu. Çocukluğunda şehzâdelere mahsus saray okulunda eğitildi. Şehzâdeliğinde Vidinli Hoca Efendi’den, padişah olduktan sonra da Akşehirli Hasan Fehmi Efendi’den güzel kültür dersleri aldı. Resim sanatından anlar, güzel yazı yazardı.
Özellikle rik’a ve celi sülüs türü yazılarda ustaydı. Piano ve lavta çalmakla birlikte her sazı biraz kullanır, iyi ney üflerdi. Mûsikiyi Saray’da öğrendi.
Sultan Aziz, ne III.Selim, ne de babası II. Mahmud gibi kudretli bir mûsikişinas değildi. Ancak Türk mûsikisine tutkun olan bu tahtta kaldığı sürece, saraydaki Batı Mûsikisi egemeliğine son vermek istemişti. İyi ahlâklı, biraz delişmen tabiatlı, pehlivan yapılı, yeniliğe taraftar, devletin başındaki gaileleri bilen bu padişah 1876 yılında tahtından indirildi. Bu olaydan beş gün sonra 4 Nisan 1876 tarihinde intihar ederek hayatına son verdi. Öldürüldüğü de ileri sürülür.
Ney çalmasını Neyzen Yusuf Paşa’dan öğrenmişti. Şevkefza ve muhayyer makamlarından iki şarkısı ile hicaz makamından bir sirtosu biliniyor.
Abd Al-Aziz, His Imperial Majesty (Ottoman Turkish: Abdü´l-Âzīz) was the 32nd Sultan of the Ottoman Empire and reigned between 25 June 1861 and 30 May 1876. He was the son of Sultan Mahmud II and succeeded his brother Abdülmecid I in 1861
Born and later Circumcised at the Eyüp Palace, Constantinople (Istanbul), on February 1830, Abdülaziz received an Ottoman education but was nevertheless an ardent admirer of the material progress that was made in the West. He was interested in literature and was also a classical music composer. Some of his compositions have been collected in the album "European Music at the Ottoman Court" by the London Academy of Ottoman Court Music.
Piyano Solo HİCAZ MANDIRA Oyun Havası Beste; Sultan Abdülaziz Güzel Sultani Osmanlı Enstrümantal Besteleri Eserleri, Aziz Sirto Padişah Usül Yürük Klasikler Peşrev Saz Sirto Semaisi Eseri Eserleri Padişah Devleti Anlam Osmanlılar İmparatoru Lavta Lavtacı Andon Hicaz Mandira Abdulaziz Music Of Ottoman Empire Albüm Alaturka Klasik Batı Müziği Composer Besteci Musik Türk, Ezgi, Slow, Melodik, Melodisel, Fon Müziği, Hafif Müzik, Dinlendirici Rahatlatıcı Neşeli hareketli Efsane Bir Eser
Kategori
Genç Piyanist Konseri, Piyano Şarkıları Yeni Türk Müziği Şarkı Eserleri
Etiketler
AÇ KAPIYI, GİR İÇERİ, Piyano, Nota, Düzenleme, GÜNEŞ YAKARTEPE, Damar, Nostaljik, En Güzel, Şarkılar, Konseri, Konser, Halk, Ücretsiz, Sahne, Sarayı, Alto, Tenör, Şarkıcı, Solisti, üper, Kalite, Güzel, Merhaba, Konserleri, Free
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.